0-2 Yaş Arası Bebekler İçin Gelişim Takibi ve Danışmanlığı

0-2 Yaş Arası Bebekler İçin Gelişim Takibi ve Danışmanlığı

 

                Bir bebeği doğmasıyla anne babanın hayatında yeni bir süreç başlar. Her aile çocukları olacağını öğrendiğinde doğacak çocuklarının "mükemmel" olması temelinde hayaller kurarlar. Ve çocukları doğduğu andan itibaren çocuklarının gelişimini takip ederler.

                Günümüzde doğumu hastanede gerçekleşmiş bebeklere işitme taraması, kalça çıkığı taraması,fenilketoniri, hipotiroidi, biotinidaz testleri ücretsiz yapılmaktadır. Aileler  bu testler haricinde bebeklerinin boy, kilo gibi fiziksel gelişimini öğrenmek için çocuk doktorlarına giderler, bu rutin muayeneler sırasında ayrıca bebek bakımı konusunda da bilgi edinirler.  Fakat  bir çocuğun normal bir gelişim gösterdiğinden emin olmak için bilişsel, duygusal , sosyal, dil ve motor beceriler alanlarında yaşıtlarıyla karşılaştırılıp performansı değerlendirilerek gelişim takibi yapılmalıdır. Gelişim takibi yaptırarak bebeğinizin gelişiminin normal olduğundan emin olabileceğiniz gibi eğer farklı bir gelişim gösteriyorsa erken müdahale ile önleminizi alabilirsiniz. Gerekli müdahale programlarıyla gelişimini destekleyerek öğrenim hayatına hazırlayabilirsiniz.

                Yine aynı şekilde bu yaş aralığı ileride nasıl bir yetişkin olacağımızın belirlendiği yıllardır. Ebeveynlerin çocuklarının kişiliğini olumlu yönde destekleyecek şekilde nasıl davranmaları gerektiği konusu ise yine anne-baba danışmanlığı ile öğrenilebilir.

                Merkezimizde gelişim takibi ve danışmanlığı için 0-2 yaş arası çocuklara "Erken Çocukluk Gelişimsel Değerlendirme Kontrol Listesi-Bebek Uyarım Listesi ", "AGTE", "Beslenme Gözlem Formu", "Uyku Gözlem Formu"  uygulanmakta ve aile ile detaylı gözlem yapılmaktadır. 

İçerikleri sosyal medyanızda paylaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş