0-2 Yaş Arası Bebekler İçin Gelişim Takibi ve Danışmanlığı

0-2-yas-arasi-bebekler-icin-gelisim-takibi-ve-danismanligi

Bir bebeği doğmasıyla anne babanın hayatında yeni bir süreç başlar. Her aile çocukları olacağını öğrendiğinde doğacak çocuklarının "mükemmel" olması temelinde hayaller kurarlar. Ve çocukları doğduğu andan itibaren çocuklarının gelişimini takip ederler. Günümüzde doğumu hastanede gerçekleşmiş bebeklere işitme taraması, kalça çıkığı taraması,fenilketoniri, hipotiroidi, biotinidaz testleri ücretsiz yapılmaktadır. Aileler  bu testler haricinde bebeklerinin boy, kilo gibi fiziksel gelişimini öğrenmek için çocuk doktorlarına giderler, bu rutin muayeneler sırasında ayrıca bebek bakımı konusunda da bilgi edinirler. 

Fakat  bir çocuğun normal bir gelişim gösterdiğinden emin olmak için bilişsel, duygusal , sosyal, dil ve motor beceriler alanlarında yaşıtlarıyla karşılaştırılıp performansı değerlendirilerek gelişim takibi yapılmalıdır. 

Gelişim takibi yaptırarak bebeğinizin gelişiminin normal olduğundan emin olabileceğiniz gibi eğer farklı bir gelişim gösteriyorsa erken müdahale ile önleminizi alabilirsiniz. Gerekli müdahale programlarıyla gelişimini destekleyerek öğrenim hayatına hazırlayabilirsiniz.
 

Yine aynı şekilde bu yaş aralığı ileride nasıl bir yetişkin olacağımızın belirlendiği yıllardır. Ebeveynlerin çocuklarının kişiliğini olumlu yönde destekleyecek şekilde nasıl davranmaları gerektiği konusu ise yine anne-baba danışmanlığı ile öğrenilebilir.

Merkezimizde gelişim takibi ve danışmanlığı için 0-2 yaş arası çocuklara "Erken Çocukluk Gelişimsel Değerlendirme Kontrol Listesi-Bebek Uyarım Listesi ", "AGTE", "Beslenme Gözlem Formu", "Uyku Gözlem Formu" uygulanmakta ve aile ile detaylı gözlem yapılmaktadır.

0-2-yas-arasi-bebekler-icin-gelisim-takibi-ve-danismanligi

gelisim-takibi-nasil-yapilir

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

okul-donemi-cocuklarinin-gelisim-takibi-ve-danismanligi-6-12-yas
Okul Dönemi Çocuklarının Gelişim Takibi ve Danışmanlığı (6-12 Yaş)

Okula başlama yaşı gelen çocukların dil, bilişsel ve motor becerilerinin yanı sıra so…

Devamını Oku
cocuklarda-okul-ve-ders-motivasyonu
Çocuklarda Okul ve Ders Motivasyonu

Çocukların okul motivasyonu ile ilgili sorunlara değinmeden önce motivasyonun tanımın…

Devamını Oku
gelisim-takibi-ve-danismanligi-0-6-yas
Gelişim Takibi ve Danışmanlığı (0-6 yaş)

Günlük yaşamınızda kullandığımız birçok beceri, ilgi ve yeteneklerimizin temeli 0-6 y…

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak