Ergenlik

ergenlik

 

              

 

 Henüz yetişkin sayılmayan ergenler çoğu kez ileri geri gidip gelmeler içeren güç bir dönem geçirirler. Bu dönemde gençlerde birçok fiziksel ve psikolojik değişmeler görülür, bunlar çok hızlı olduğundan dolayı sorunlar ortaya çıkabilir. Bedeni, giyinişi, seçimleri, karşı cinsiyetle olan ilişkisi, anne-babayla olan ilişkisi değişmeye başlar ve bu değişimlerle beraber ergen kendine yakışacak olan kimliği arar durur. "Sanki Ben" olarak adlandırılan bu durumda ergen mağazadaki her elbiseyi deneyen bir müşteri gibidir.

                Ergenlik bir dizi hızlı bedensel değişimle biyolojik olarak başlar ve bu sonuçlardan her ergen hoşnut kalmayabilir. Kendini çok uzun ya da kısa, umduğu kadar yakışıklı ya da güzel bulmayabilir. Bu nedenlerden dolayı bu dönemde şişmanlık, anoreksiya nevroza gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ergenin kendi beden imgesine göre benlik kavramı değişebilir.  

                

Bedensel gelişim ile birlikte cinsel olarak gelişen ergenini cinsel duygu ve dürtülerinde artış olur. bir çok ergen için bu yeni keşfedilen duygular şaşkınlık ve kaygı kaynağı olabilir. Bu dönemde ergenlere -cinsel eğitim- yerine "Böyle bir bilgiye gereksinimi olduğunda soru sorabileceğini" belirtmek ve bu rahatlığı sağlamak gerekir.

                Bedensel ve cinsel değişimlerle beraber ergenler zihinsel yeteneklerinde de değişimler yaşarlar.  Geçirdikleri bilişsel gelişim ergenlerin yalnız kendilerini, ailelerini, yaşıtlarını, arkadaşlarını değil, dünyayı görme biçimlerini değiştirir ve uzun süreli etki bırakır.

                Bu dönemde ergenin anne babasından ayrılabilmeyi başarabilmesi ve belli bir otonomi kazanabilmesi önemlidir. Çoğu ambivalan davranışın temelinde ergenin anne babasından duygusal anlamda ayrılma çabasının getirdiği dinamikler ve çatışmalar yatmaktadır.  Ergen bu dönemde -kapıyı vurarak çıkıp gitmek- yerine kapıyı uygun şekilde kapatıp gerektiğinde yine yavaşça açabilecek şekilde anne babadan ayrılmalıdır.

 

 

 *Ergenlik Psikolojisi; Derleyen Bekir ONUR; Hacettepe - Taş Yayıncılık- 1987

*Çocuk ve Erg

en Gelişimi; Mary GANDER, Harry GARDINER; İmge Kitabevi- 1993

*Deli Kanlı-Ergenlik Dönemine Psikanalitik Yönelimli Bir Bakış; Taner Güvenir; İlya Yayıncılık- 2006

 

İçerikleri sosyal medyanızda paylaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş