Filial Terapi

 

filial-terapi

Filial Oyun Terapisi, ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkilerini yönlendirici olmayan oyun yoluyla geliştirmelerine yardımcı olurken çocukların kendilerini ifade edebilecekleri, yeni şeyler deneyebilecekleri, sosyal kuralları ve kısıtlamaları öğrenebilecekleri, aile bağlarını geliştirebilecekleri ve etkili sosyal beceriler ve bağlar geliştirebilecekleri güvenli bir atmosfer yaratır.

Bu terapi çeşidi, iletişim kurmanın ve anlamanın gelişimsel olarak uyumlu bir yolu olduğu için, neredeyse tüm çocuk problemlerinde kullanılabilir. Araştırmalar, oyun terapisinin ebeveynler dahil olduğunda daha etkili olduğunu göstermiştir, bu nedenle bu yaklaşım, ebeveynleri çocuklarıyla nasıl etkili bir şekilde oynayacakları konusunda eğitmeyi içerir. Filial terapi, terapistin ebeveynleri kendi çocuklarıyla özel çocuk merkezli oyun terapisi düzenlerken eğittiği ve denetlediği, böylece ebeveynleri terapötik sürece ortak olarak dahil ettiği ve onları birincil değişim ajanları olmaları için güçlendirdiği psikoeğitimsel bir aile müdahalesidir.

Filial terapi, aileleri güçlendirmek için önleyici bir programdır. Birçok çocuk ve aile sorunu için terapötik bir müdahale olarak başarıyla kullanılmıştır: kaygı, depresyon, çocuklara kötü muamele, tek ebeveynlik, evlat edinme/koruyucu bakım/akrabalık bakımı, bağlanma sorunları, boşanma, aile içi madde kullanımı, travmatik olaylar, karşıt olma-karşı gelme bozukluğu, öfke ve saldırganlık sorunları, kronik tıbbi hastalık, üvey ebeveynlik, ilişki sorunları, çoklu problemli aileler vb. 

filial-terapi

 

filial-oyun-terapisi

Filial Oyun Terapisi neden uygulanır?

Filial oyun terapisi çocukların aileleriyle birlikte etkili bir şekilde oyun oynamalarına yönelik bir oyun terapisi türüdür. Aile içerisindeki çocukla iletişimi güçlendirir.

Filial Oyun Terapisi kimlere uygulanır?

Filial Oyun Terapisi hem gelişimi normal şekilde ilerleyen hem de davranış ve gelişim güçlüğü olan çocuklara uygulanabilir.

Filial oyun terapisi ne işe yarar?

Filial oyun terapisi, çocuk ve ebeveyn arasındaki sorunları çözmeyi ve hem de yeni sorunların oluşmasını önlemeyi dil gelişimi ve dikkati arttırmayı amaçlar.

Filial oyun terapisi nasıl etki gösterir?

Filial oyun terapisiyle çocuklar duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade ederlerken anne babalar da çocuklarının duygularını daha iyi anlar ve problemleri daha kolay çözerler.

Filial Oyun Terapisi evde yapılır mı?

Filial oyun terapisinin evde uygulanabilmesi için öncelikle eğitim almak gerekir. Bu oyun terapisi öncelikle terapist yönlendirmeleriyle daha sonra evde uygulayabilirsiniz.

Filial oyun terapisi kaç seans sürer?

Filial oyun terapisi, her ailenin kendi sürecine ve çocuğuyla olan ilişkisine göre değişim göstermekle beraber, bir seans en az 30 dk sürmektedir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

cocuk-merkezli-oyun-terapisi
Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi temellerini Carl Rogers’in Danışan Merkezli Terapisi’nde…

Devamını Oku
dot-deneyimsel-oyun-terapisi
Dot (Deneyimsel Oyun Terapisi)

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT), çocuğun doğuştan getirdiği iyileşmeye ve iyi olana yö…

Devamını Oku
theraplay
Theraplay

Theraplay, bağlanma teorisine dayanan yaklaşımıyla sağlıklı ve uyumlu bir ebeveyn- ço…

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak