Gelişim Takibi ve Danışmanlığı (0-6 yaş)

Gelişim Takibi ve Danışmanlığı (0-6 yaş)

 

                

                Günlük yaşamınızda kullandığımız birçok beceri, ilgi ve yeteneklerimizin temeli 0-6 yaş arasında şekillenir. Bu yaşlar arasında bilişsel, duygusal , sosyal, dil ve motor beceriler alanlarında öğrendiğimiz bilgiler bizi gelecek yaşamımıza hazırlar.                

                Bir çocuğun normal bir gelişim gösterdiğinden emin olmak için tüm bu alanlarda yaşıtlarıyla karşılaştırılıp performansı değerlendirilerek gelişim takibi yapılır.  Nasıl ki çocuğumuz ilk doğduğunda boy, kilo gibi fiziksel gelişimini öğrenmekten nasıl besleyeceğimizi öğrenmeye kadar bir çok alanda çocuk doktorlarına başvuruyorsak çocuğumuzun bilişsel, duygusal, sosyal, dil ve motor becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla da bir uzmana başvurmamız gerekir.

                Çocuğunuza gelişim takibi yaptırarak çocuğunuzun gelişiminin normal olduğundan emin olabileceğiniz gibi eğer farklı bir gelişim gösteriyorsa erken müdahale ile önleminizi alabilirsiniz. Gerekli müdahale programlarıyla gelişimini destekleyerek öğrenim hayatına hazırlayabilirsiniz.

                Yine aynı şekilde bu yaş aralığı ileride nasıl bir yetişkin olacağımızın belirlendiği yıllardır. Ebeveynlerin çocuklarının kişiliğini olumlu yönde destekleyecek şekilde nasıl davranmaları gerektiği konusu ise yine anne-baba danışmanlığı ile öğrenilebilir.

                Merkezimizde gelişim takibi ve danışmanlığı için 0-6 yaş arası çocuklara "Erken Çocukluk Gelişimsel Değerlendirme Kontrol Listesi ", "AGTE", "Zihin Kuramı Testleri",Goodenough - Harris İnsan Resmi Çizme Testi  ve "Peabody Resim Kelime Testi" uygulanmaktadır.

 

 

               

 

İçerikleri sosyal medyanızda paylaşmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş