Dot (Deneyimsel Oyun Terapisi)

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT), çocuğun doğuştan getirdiği iyileşmeye ve iyi olana yönelme kapasitesine vurgu yapan ve çocuğun iyileşme sürecindeki içsel işleyişini gelişim teorisi bağlamında yeniden çerçevelendiren bir oyun terapisi yaklaşımıdır.

Bu yöntem, çocuğun duygularını oyun oynarken kullandığı semboller aracılığıyla ifade etmesine izin verir.

Byron Norton ve Carol Norton tarafından geliştirilen Deneyimsel Oyun Terapisi yani DOT, çocuklara saygı duyan ve onları onurlandıran yönüyle, onlara oyun aracılığıyla ulaşır ve onların dünyasına girer. Çocukların deneyimlerini onların bakış açısından anlayan bu yöntemde terapist çocuk ile saygı çerçevesinde güvenli ve güçlü bir ilişki kurar.

Deneyimsel Oyun Terapisi’nde çocuklar, gelişimsel ihtiyaçlarını, ilişki meselelerini, duygusallıklarını, geçmiş travmatik deneyimlerini ve her tür iyi hissetme algılarını, oyuncaklar ve oyun gereçleri kullanarak, çağrışımlar ve sembolik temalar aracılığıyla oyun oynayarak ifade ederler.

Deneyimsel oyun, çocuğun güvende hissettiği ortam ve koşullarda onu rahatsız eden olaylarla ilgili bakış açısını ve bu bakış açısı üzerinde tekrar tekrar çalışmasını sağlar. Bu bağlamda çocuğun duygusal acıyla, çatışmalar ve sorunlarla yüzleşerek, travmatik olayların anılarına, olayların gerçekleştiği zamandaki gelişimsel seviyesinden yeniden yaklaşmasına olanak tanır.

Çocukların Deneyimsel Oyun Terapisi’nden fayda sağlayabilmesi için sembolik oyun oynayabilir olması gerekmektedir. Gelişimsel olarak sembolize edebilme becerisi 20 aylıktan başlar ama bazı çocuklar 18 aylıkken, bazıları da 2,5-3 yaş civarında hazır olurlar.

Deneyimsel Oyun Terapisi, doğum travmalarından bağlanma sorunlarına uyku/yemek/tuvalet problemlerinden kaygı bozuklukları ve fobilere kadar çok geniş bir yelpazede güvenle uygulanan etkinliği kanıtlanmış bir modeldir.

dot-deneyimsel-oyun-terapisi

oyun-terapisi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

lego-temelli-terapi-nedir
Lego Temelli Terapi Nedir?

Yapı İnşa kulübü çocukların LEGO Temelli Terapiye katıldıkları bir sosyal beceri kulü…

Devamını Oku
theraplay
Theraplay

Theraplay, bağlanma teorisine dayanan yaklaşımıyla sağlıklı ve uyumlu bir ebeveyn- ço…

Devamını Oku
filial-terapi
Filial Terapi

Filial Oyun Terapisi, ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkilerini yönlendirici olmayan oyu…

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak