Moxo Dikkat Performans Testi

moxo-dikkat-performans-testi

Moxo Dikkat Testi, Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite performansını ölçen, uzmanlar tarafından uygulanan, görüş ve duygu içermeyen bir testtir. Online da uygulanabilir.

MOXO, Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik ve Hiperaktivite performans düzeylerinin ölçümünde oldukça etkili bulunmuştur; testin başarısı MOXO’da bulunan eşsiz Çeldirici Sistemi’nden kaynaklanmaktadır. Çocuk ve erişkin formu mevcuttur.

Dünyada 50’nin üzerinde ülkede kullanılan Moxo Dikkat Testi, patentli algoritmaları ile eşsizdir. Sadece Moxo’da olan patentli, gerçek ortam koşullarını simüle eden görsel ve işitsel çeldiricilerle çocuğunuzun dikkat eksikliği ve hiperaktivite özellikleri en yüksek doğruluk payı ile ölçülür.

Türkiye’de 150.000’in üzerinde öğrenci tarafından sınav performanslarının arttırılması için kullanılmıştır. Moxo Dikkat Testi çocuğunuzun hiperaktivite ve dikkat özelliklerini öğrenmenizi ve çocuğunuza uygun çalışma programları ve öneriler oluşturulmasını sağlar.

*Moxo Dikkat Testi Uzman Hekim ve Psikologlar tarafından uygulanır.

Moxo Dikkat Testinin Avantajları Nedir?

Moxo dikkat testi çok uzun sürmez ve doğruluk payı fazla olduğu için teşhiste oldukça büyük fayda sağlar. Objektif bir sonuç oluşturduğu için avantajlıdır. Bu sayede kişinin dikkatini ölçmede somut veriler sağlanır. Test öncesinde herhangi bir hazırlık yapılmaz ve test sonucu hızlı bir şekilde sonuçlanır. Test biter bitmez sonuçları elde etmek mümkündür.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Testi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna sahip olduğu düşünülen çocuklara dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi uygulanabilir. Bu testin amacı çocukların dikkat eksikliği ve hiperaktivitelerinin ne düzeyde olduğunu saptamak için yapılır. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi tespit etmek için sadece test kullanılmaz. Çocuğun davranışları aynı zamanda gözlemlenir. Test kullanımı sayesinde objektif bir bakış açısı kazanılır.

 

moxo-dikkat-testinin-avantajlari-nedir

 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişi yoğunlaştığı işe uzun süre odaklanmada sorunlar yaşayabilir. Dikkat süresi olması gerekenden kısadır ve dikkatini belirli bir noktaya vermede zorluklar yaşayabilir. Ayrıca yoğunlaştığı işten dikkati kolayca başka bir şeye dönebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar bilgisayar oyunlarına ya da televizyona uzun süre bakabilir. Zihinsel olarak uğraştıracak etkinliklerden ise kaçınma eğilimi gösterirler. Bu durum en belirgin olarak okul çağına gelindiğinde anlaşılabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu DEHB olarak kısaltılabilir ve okul çağı çocuklarında %3-5 oranında görülmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocukların hem sosyal hem de okul yaşamlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu durum genetik bozukluktan kaynaklanabilir. Ancak genetik bu durumu açıklayıcı tek neden değildir. Annenin hamilelik süreci de çocuğun DEHB olmasında önemli bir etkendir. Anne hamilelik sırasında alkol kullandıysa, beslenme bozukluğu yaşadıysa, kimyasala maruz kaldıysa, enfeksiyon durumları olmuşsa, doğum esnasında zorluk yaşamışsa ve demir eksikliği yaşamışsa DEHB etkeni olarak gösterilebilir. Bu durumlar kesinlikle DEHB’ye neden olmuştur denemez ancak etkisi olmuş olabilir. Hiperaktivite bozukluğu aynı zamanda beyindeki yapısal farklılıklardan dolayı da meydan gelmiş olabilir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların sabit bir şekilde durması oldukça zordur. Ellerini ve ayakları sürekli hareket halinde olup çok konuşmaya meyillidirler. Çevresiyle sorun yaşayabilirler ve aldığı görevleri bitirmekte zorlanabilirler. Bir şeye odaklanmada zorlandıkları için eşyalarını sık sık kaybetme eğilimleri gösterirler. Rutin işlerini unutabilirler, detaylara dikkat edemeyebilirler, çaba gerektiren işlerde zorluk yaşayabilirler, istek ve dürtülerinin hemen olmasını isteyerek sabır göstermekte zorlanabilirler.

Bu tür özelliklere sahip bir çocuğun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olma olasılığı yüksektir. Her belirti çocukta olmasa bile belirtilerden bazıların görünmesi durumunda profesyonel destek almak önem taşır.

MOXO dikkat testi kaç yaş için uygundur?

MOXO dikkat testi sayesinde dikkat dağınıklığı ölçülebilir ve 6-65 yaş aralığındaki insanlar için uygun bir testtir.

MOXO testinde neler soruluyor?

MOXO testi bilgisayar üzerinden yapılır ve uyaranlar işitsel ve görsel olarak kullanılır. Kişi bunları takip ederken dikkati ölçülür.

Dürtüsellik belirtileri nelerdir?

Dürtüsellik belirtileri arasında; sabırsızlık, disipline uymada zorlanma, dikkati sürdürmede zorlanma, odaklanma problemleri bulunur.

MOXO testi kaç dakika sürer?

MOXO testi bilgisayardan yapılan kısa bir testtir. Bu test çocuklarda 15 dakika kadar zaman alabilir.

MOXO dikkat testi güvenilir mi?

MOXO dikkat testi objektif bakış açısı sunan bir testtir ve %90 oranında güvenilirliği bulunur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

metropolitan-okul-olgunlugu-testi
Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

5-6 yaş arasındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olm…

Devamını Oku
portage-erken-cocukluk-donemi-kontrol-listesi
Portage (Erken Çocukluk Dönemi Kontrol Listesi)

Portage Gelişim Ölçeği 0-6 yaş aralığındaki çocukların gelişim düzeylerinin saptandığ…

Devamını Oku
hanoi-kulesi
Hanoi Kulesi

Yürütücü işlevlerden yordama yaparak planlama becerisini ölçen bu test ilk olarak 188…

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak