Otizmi Olan Çocuklara Zihin Okumayı Öğretmek

Otizm ve benzeri güçlükler çeken çocukların başkalarının düşünceleri, inançları, istek ve niyetlerinden anlam çıkarabilmelerine yönelik çok sayıda ve nitelikli çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde bu güçlükler otizmin karakteristikleri olan sosyal ve iletişimsel problemlerin altında yatan temel nedenler olarak görülmektedir.
Otizmi olan çocuklara zihin okumayı öğretme, “zihin kuramı” yoksunluğunun çocukların diğer alanlarda gösterdikleri işlevleriyle ilişkisini araştırmakta ve aynı zamanda başkalarının zihinsel durumlarını anlamayla ilişkili becerileri artırmak üzere birçok deneysel çalışma tanımlamaya çalışan bir alan olmuştur. Yazarlar, kendi müdahale programlarını çizerek, kullandıkları öğretim materyallerine ve stratejilerine dair detaylı bilgi sağlayarak, otizm spektrum bozukluğunda olan bireylerin inançları, duyguları ve –mış gibi yapma becerisini anlamalarına yardımcı olan uygulamalı bir rehber oluşturmuşlardır.
Yazarlar aşağıda görülen spesifik ve sorunlu alanlara değinmişlerdir:

  • Yüz ifadelerinin nasıl yorumlanacağı;
  • Üzüntü, kızgınlık,korku ve mutluluk duygularının nasıl tanınacağı;
  • Duyguların durumlardan ya da olacaklardan nasıl etkilendiği;
  • Nesnelerin başka insanların bakış açısından nasıl görülebildiği;
  • Bir başkasının bilgi ve inancını nasıl anlayabileceğimizi.

kitap

Takibi ve uygulaması kolay olan bu rehber kitap, özel eğitim öğretmenlerine, eğitim ve klinik psikologlarına, konuşma ve dil terapistlerine ve otizmi olan çocuklara bakım veren kişilere yönelik hazırlanmıştır.

Sipariş Ver

Bunlar da İlginizi Çekebilir

otizme-kardes-misin
Otizme Kardeş Misin?

Özel gereksinimi olan çocuklarla ilgili yapılan birçok yayın olmasına rağmen, bu çocu…

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak