Zihin Kuramı Ölçme Bataryası

zihin-kurami-olcme-bataryasi

Literatürde “Zihin kuramı” başkalarının zihinsel durumlarından (düşüncelerine, inançlarına, isteklerine niyetlerine vb.) anlam çıkarma, bu bilgiyi onların ne söyleyeceklerini yorumlamada kullanabilme, nasıl davranacaklarını sezebilme ve bir sonra ne yapacaklarını tahmin edebilme becerisi olarak tanımlanır. Küçük çocuklar konuşmaya başladıklarında zihinsel durumları eylemler olarak açıklarlar. 18-30 aylıktan itibaren , normal çocuklar: duygular, istekler, inançlar, düşünceler, rüyalar, hileler gibi bir dizi zihinsel duruma başvururlar.

Deneysel çalışmalar, çocukların 3-4 yaşlarına geldiklerinde zihin kuramı becerilerinin iyi bir şekilde gelişmiş olduğunu göstermektedir. Son yapılan tartışmalarda ,bu tür anlamanın bir “teori” olarak isimlendirilmesinin uygun olup olmadığı sorgulanmaktadır. Dolayısıyla zihin kuramı zaman zaman “zihin okuma” olarak da isimlendirilebilmektedir.

Zihin kuramı bataryası, zihin kuramının aşamalarının tek tek değerledirildiği bir dizi  nörobilişsel görevden oluşan bir geniş çaplı bir bataryadır. En sık  kullanılan zihin kuramı testleri  ise M&M testi, Sally_Ann testi ve dondurma kamyonu testlerdir.

zihin-kurami-olcme-bataryasi

zihin-kuraminin-asamalari

Bunlar da İlginizi Çekebilir

marmara-ilkogretime-hazir-olus-olcegi
Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği

2003 yılında Yrd. Doç. Dr. Özgül Polat tarafından geliştirilen Marmara İlköğretime Ha…

Devamını Oku
wisc-4
WİSC 4

"WISC-IV Zeka Ölçeği" ; 6-16 yaş grubu çocuklar için, Türkiye standartlarına uyarlama…

Devamını Oku
denver-gelisim-testi
Denver Gelişimsel Tarama Testi

Denver Gelişimsel Tarama Testi, 0-6 yaş arası çocuklara uygulanan bir gelişim tarama …

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak