Zihin Kuramı Ölçme Bataryası

zihin-kurami-olcme-bataryasi

Literatürde “Zihin kuramı” başkalarının zihinsel durumlarından (düşüncelerine, inançlarına, isteklerine niyetlerine vb.) anlam çıkarma, bu bilgiyi onların ne söyleyeceklerini yorumlamada kullanabilme, nasıl davranacaklarını sezebilme ve bir sonra ne yapacaklarını tahmin edebilme becerisi olarak tanımlanır. Küçük çocuklar konuşmaya başladıklarında zihinsel durumları eylemler olarak açıklarlar. 18-30 aylıktan itibaren , normal çocuklar: duygular, istekler, inançlar, düşünceler, rüyalar, hileler gibi bir dizi zihinsel duruma başvururlar.

Deneysel çalışmalar, çocukların 3-4 yaşlarına geldiklerinde zihin kuramı becerilerinin iyi bir şekilde gelişmiş olduğunu göstermektedir. Son yapılan tartışmalarda ,bu tür anlamanın bir “teori” olarak isimlendirilmesinin uygun olup olmadığı sorgulanmaktadır. Dolayısıyla zihin kuramı zaman zaman “zihin okuma” olarak da isimlendirilebilmektedir.

Zihin kuramı bataryası, zihin kuramının aşamalarının tek tek değerledirildiği bir dizi  nörobilişsel görevden oluşan bir geniş çaplı bir bataryadır. En sık  kullanılan zihin kuramı testleri  ise M&M testi, Sally_Ann testi ve dondurma kamyonu testlerdir.

zihin-kurami-olcme-bataryasi

zihin-kuraminin-asamalari

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sakli-figurler-testi
Çocuklar İçin Saklı Figürler Testi (Embedded Figures test)

Stephen A. Karp ve Noema Konstadt ‘ın 1971 yılında oluşturduğu bu test daha önceden k…

Devamını Oku
marmara-ilkogretime-hazir-olus-olcegi
Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği

2003 yılında Yrd. Doç. Dr. Özgül Polat tarafından geliştirilen Marmara İlköğretime Ha…

Devamını Oku
ankara-gelisim-tarama-envanteri-agte
Ankara Gelişim Tarama Envanteri (Agte)

0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimsel açıdan değerlendirilebilmesi amacıyla uygula…

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak