Cinsel Eğitim

cinsel-egitim

Cinsel eğitim, çocukların ve ergenlerin bedensel, duygusal, sosyal, zihinsel ve cinsel gelişimlerini takip etmek, kız ve erkek rollerini özümsemelerine olanak sağlamak için verilen bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarıdır.

Cinsellik Hakkında Konuşmak Neden Önemlidir?

Çocuklar ve gençler siz isteseniz de istemeseniz de  cinselliği daha çok ya birbirlerinden ya sizlerden ya da  kısmen  internetten  öğrenirler. Ebeveyn olarak çocuğunuzun cinsellik hakkındaki doğru bilgiyi edinmesinde sizlerin rolü çok önemlidir.

Cinsellik Hakkında Konuşmaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Çocuklarla cinsellik hakkında erken yaştan itibaren konuşmaya başlanmalıdır. Çocuklar tarafından sıklıkla sorulan soru; bebeğin nereden gelmesiyle ilgilidir. Ergenlik dönemi günümüzde sekiz gibi erken bir yaştan itibaren belirtilerini vermeye başlar. Bu nedenle çocukları ergenliğe hazırlamak çok önemlidir. 

Çocuklar vücutlarında yaşayacakları değişikliği deneyimlemeden önce haberdar edilmesi gerekir. Bu gerçekleşmediğinde korkabilir ya da kaygılanabilirler. Cinsellik hakkında konuşmakla çocuğunuzu cinselliğe teşvik etttiğinizi düşünebilirsiniz. Ancak konuyla ilgili yapılan araştırmalar cinsellikle ilgili konuşulabilen ailelerde gençlerin cinselliği hazır olduklarında yaşadıkları ve korunma yöntemleri konusunda çok daha dikkatli olduklarını göstermektedir.

Çocuklarla Cinsellik Hakkında Nasıl Konuşulur?

Geç kalmayın. Çocuk daha küçükken bu konuyu konuşulur hale getirmeniz işinizi kolaylaştırır. Sorulan sorulara doğal ve çocuğun düzeyine uygun bir şekilde basitçe verin.

Yaş gruplarına göre yazılmış cinsel eğitim içerikli kitaplardan yararlanın.

Düşünmek için kendinize zaman verin. Zor bir soruyla karşılaştığınızda “bu güzel bir soru bunun hakkında eve gidince vs.  konuşalım” deyin ve kendinize düşünme payı bırakın.

Çocuğunuza konu hakkında ne bildiğini ve ne düşündüğünü sorun. Bu sizin onun neyi ne kadar bildiğini anlamanıza yardımcı olur.

Eğer sorulan sorunun yanıtını bilmiyorsanız bilmediğinizi samimi bir şekilde ifade edin ama mutlaka sorunun yanıtını araştırın.

Mümkün olduğunca doğruyu anlatmaya çalışın, uydurma hikayelerden yararlanmayın.

Günlük hayattaki fırsatları değerlendirin.Konuyla ilgili bulaşık yıkarken ya da tv izlerken konuşun. Bu çocuğun cinsellik hakkında konuşurken rahat hissetmesini sağlar. 

cinsellik-hakkinda-konusmak

cinsel-egitim

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ergenlik
Ergenlik

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi olarak tanımlanır.Henüz yetişkin sayı…

Devamını Oku
ergenlerde-telefon-bagimliligi
Ergenlerde Telefon Bağımlılığı

Ergenlerde telefon bağımlılığı mutlaka önemsenmelidir ve aileler tarafından gerekli a…

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak