WISC- R ZEKA ÖLÇEĞİ

"WISC-R Zeka Ölçeği" ; 6-16 yaş grubu çocuklar için, Türkiye standartlarına uyarlaması yapılmış en sık kullanılan zeka ölçüm araçlarından biridir. WISC-R Zeka ölçeği belirli koşullar altında çocuğun performansını değerlendirmek için hazırlanmıştır. Sözel ve Performans olarak iki ana bölümden ve alt testlerden oluşur ve yaklaşık 1.5 saatte tamamlanır. Wısc-R Zeka ölçeği uygulaması, bu testin eğitimini almış ve belli sayıda uygulama gerçekleştirmiş uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu Testin uygulamacısının Türk Psikologlar Derneği tarafından sertifikalandırılmış olmasına özellikle dikkat edilmelidir.

Testte sözel ve performans bölümleri yer almakta ve her bölüm kendi içinde alt bölümlere ayrılmaktadır. Sözel bölümde yer alan alt testlerle bireylerin genel bilgi düzeyleri, benzerlikleri bulma, sözcük hazinesi, aritmetik, yargılama ve sayıları hatırlama gibi yetenekleri belirlenir.

Performans bölümünde bulunan alt testlerle bireylerin resim tamamlama, resim düzenleme, küplerle desen oluşturma, parçaları birleştirme, şifre çözme, labirentlerden geçme gibi eylemsel performansları ölçülür. Bireysel bir testtir ve test sonucunda bireye ait sözel, performans ve genel olmak üzere üç zeka bölümü elde edilir.

Dilerseniz bu konuda,"İletişimbölümümüzden ya da danışma hatlarımızdan bize ulaşıp testler için bilgi alabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

wisconsin-kart-siniflandirma-testi
Wisconsin Kart Sınıflandırma Testi

Bu test Grant ve Berg tarafından 1948 yılında soyut düşünme, problem çözme, kategori …

Devamını Oku
wisc-4
WİSC 4

"WISC-IV Zeka Ölçeği" ; 6-16 yaş grubu çocuklar için, Türkiye standartlarına uyarlama…

Devamını Oku
ankara-gelisim-tarama-envanteri-agte
Ankara Gelişim Tarama Envanteri (Agte)

0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimsel açıdan değerlendirilebilmesi amacıyla uygula…

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak