Theraplay

theraplay

Theraplay, bağlanma teorisine dayanan yaklaşımıyla sağlıklı ve uyumlu bir ebeveyn- çocuk ilişkisi kurmayı amaçlayan etkileşimsel, ilişki odaklı ve kişiye özel bir çocuk- aile terapisidir.

Ebeveyn- çocuk ilişkisini oluşturmayı veya var olan ilişkiyi biçimlendirmeyi hedeflediğinden ebeveynleri de aktif olarak çocukları ile terapi sürecine dahil eden yoğun ve nispeten kısa süreli bir yaklaşımdır. Amaç; bağlanmayı iyileştirmek, öz düzenlemeyi arttırmak, güven duygusu ile keyifli paylaşımı teşvik etmektir.

Theraplay bebeklikten ergenliğe tüm yaştaki çocuklar için etkin bir tedavidir. Theraplay içine kapanıklık, depresyon, korku dolu olma ve utangaçlık gibi içselleştirme davranışları ile öfke, karşı gelme gibi dışsallaştırma davranışları ve evlat edinme ya da kayıp/travma nedeniyle ilişki, bağlanma problemlerinde etkilidir.

Aynı zamanda kendini düzenleme zorluğu ile ilgili ilişkisel problemlerde, otizm spektrumunda yer alan bozukluklarda, gelişimsel gecikmelerde ve fiziksel zorluklarda da etkili olmaktadır.

Theraplay dil temelli olmaktan ziyade oyun terapisi temelli olduğundan üç yaşın altındaki çocuklar için de etkili bir tedavidir.

theraplay

baglanma-teorisi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

lego-temelli-terapi-nedir
Lego Temelli Terapi Nedir?

Yapı İnşa kulübü çocukların LEGO Temelli Terapiye katıldıkları bir sosyal beceri kulü…

Devamını Oku
dot-deneyimsel-oyun-terapisi
Dot (Deneyimsel Oyun Terapisi)

Deneyimsel Oyun Terapisi (DOT), çocuğun doğuştan getirdiği iyileşmeye ve iyi olana yö…

Devamını Oku
cocuk-merkezli-oyun-terapisi
Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi temellerini Carl Rogers’in Danışan Merkezli Terapisi’nde…

Devamını Oku
GüzelbahçeAlsancak